Tuesday, April 3, 2012

Väravamäng ja vabakslaulmine

Jaan Einasto palus mul juba ammu panna kirja tema mälestuste jaoks kokkuvõtte kunagi jutuks tulnud Väravamängu nimelisest öölaulmisest, mida tegime koos vendade Johansonidega veerand sajandit tagasi Tallinnas. Kirjapandu oli enda jaokski põnev, panen selle ka siia üles.

1987 aastal nuputasime koos sõpradega Tallinna Vanalinna Muusikamajast, kuidas millegi meeldejäävaga kaasa lüüa Tallinna Vanalinna päevadel. Olin neli aastat enne seda lugenud rahvapärimuse kursust Viljandi Kultuurikoolis (praegu Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia) ja seal koos õpilastega kevaditi käinud laulmas teekäigulaule külateedel. Taustaks oli teadmine, et nii meil kui hõimurahvaste juures käidi jüripäeva (23 aprill) ja jaanipäeva vahel nädalavahetustel naaberkülades, valdades ja kihelkondades kiigepidudel. Teekäiku saatis alati regivärsiline laul. Soomes nimetati taolisi kevadisi käigulaule sõnaga helkavirsi, mille tähenduseks võib olla ka püha viis, püha laul.

Nii sündis mõte minna Vanalinna päevade avapäeva öösel käima regilauludega piki vana linnamüüri. Linnamüüris oli kunagi kaheksa väravat. Iga värava seondasime ühega meie kaheksast omanimelisest ilmakaarest, millel on omakorda sügavam sugukondlik tähendus. Väravate juures oli peatus, kus mängiti keskaegset muusikat Taivo Niitvägi juhatamisel, mina kõnelesin ilmakaarest ja selle tähendusest ning Ott Sandrak kõneles väravaga seonduvatest ajaloosündmustest.

Kaunis ja ülev tunne oli nõnda öövaikuses kõndida, laulda ning mõelda meie minevikust ja tulevikust. Pähe tuli ka seos hõimurahva vepslaste kevadise karjamaagiaga, kus taoline loitsudega karja ümber käimine lõi maagilise kaitse karjale. Kuna kõik õnnestus suurepäraselt, kordasime seda ka järgmistel aastatel, kokku kümme aastat. Kõige põnevam neist oligi teine aasta, kui ringkäigu jooksul meiega liitunud seltskond noori punkareid käigu lõppedes oli nii väge ja hoogu täis, et läks laululugu jätkama Lauluväljakul. Sellest said alguse öölaulupeod, kus pea pool meie rahvast tuli kokku meid vabaks laulma.

1 comment:

Sol said...

Selles šveitslanna Ulrika Kochi tehtud filmis sai ka 80ndatel filmitud kaadreid väravamängust näha. Väga huvitav; enne ma polnud kuulnudki, et midagi sellist kunagi tehtud on. Filmikunst olgu kiidetud, see teeb ajaloo nii elavaks.